MAJAUSKO POSĖDŽIO DĖL KAINŲ BEVILTIŠKUMAS

MAJAUSKO POSĖDI DĖL INFLIACIJOS! EIK TU TEN KUR …GRUZINAI PASAKĖ RUSKIUI

Kęstutis K.Urba

             Pirmiausia prašau suprasti mano piktumą. Septinta para karinėje unifuniformoje informacinio fronto apkase rusų interneto saituose.  Išlindau iš jo išgirdęs dar vieną premjerės  I.Šimonytės frazę TV – ”Rinkos ekonomikoje kainos nereguliuojamos”. Tas tai taip, bet jei nepasakomas antras sakinys: ”Rinkos ekonomikoje reguliuojama konkurencija, apsprendžianti kainų dinamiką”, tai belieka bent jau išsitraukti kultinę trijų dešimtmečių senumo frazę – TIK NEREIKIA MŪSŲ MULKINTI!  Ir padėkojus Mykolui už darbotvarkės praplėtimą ”tiek kiek reikės”,  kibti į kai kurių kalbėtojų kaltūnus, tarp kurių pats didžiausias nusišnekėtojas yra Lietuvos banko vadovas G.Šimkus. Ir visai ne todėl, kad jo alga apie 80 kartų didesnė už mano kuklią pensijėlę. O todėl, kad jis pasirodė bent aštuonis kartus didesniu ”ablavuku”, nei galiu laikyti save. Dar ir todėl, kad atsakomybė už žudančią valstybę infliaciją pagal įstatymą priklauso, būtent, jam. Man nereikia daug aušinti burnos dėl jo pateikto skaidrių rinkinėlio ”analizų”. Viską į akis jam pasakė dr.Alg.Butkevičius – ”čia tik statistika, kurią matau kasdien aš pats…ir dar daugiau galėčiau pateikti”. Kitaip tariant, Lietuvos banko mergužėlės ir berneliai dubliuoja Statistikos departamento darbą, paišo spalvingas skaidruoles,  ”kalbančiai galvai- bosui”, o recepto, kaip priveikti infliaciją NĖRA. Gi, jo apibendrinanti frazė, kad ”tamsiam kambarį nereikia didelių žingsnių, kad nosim neatsimuštum į sieną” tėra eilinė demagogija. Kaip ir ”ikanamistės” Indrė Genytė-Pikčienė postringavimai apie infliacijos dedamąsias.  Nes ji nemini esminio dalyko: EKONOMIKOS STRUKTŪRINĖ INFLIACIJA, kurioje oligopolizuotose-kartelizuotose grandinėse veikia žvėriškų maržų ir pelnų išsaugojimo dėsnis. Nes nėra reikiamos konkurencijos už pirkėją. Kodėl šio ”rąsto akyse” nebuvo G.Šimkaus prezentacijoje – nesuprantu, nors jis gavo tiesioginį niuksą nuo manęs LRT forume, kai vedėja paskaitė mano įrašėlį veidaknygėje.

 Todėl, šiandien oficialiame priėmime pas Seimo Audito komiteto pirmininką Z.Balčytį pirmiausia dūriau pirštu į Konkurencijos tarybos turėtoją Šarūną Kesarauską, kurio kontora įžūliai nevykdo savo vyriausybėje patvirtintų nuostatų punkto 8.9 – informuoti valdžią apie rinkoje vykstančius konkurencinius procesus. Kitaip tariant, apie kapitalo atskiruose sektoriuose koncentraciją ir dominavimą. 

Ar žino seimūnai, kad pvz. 90% Kinijos-Rusijos hibridinio karo žlugdomas Lietuvos kiaulininkystės sektoriaus rinkos turi dešimt didžiųjų fermų kompleksų, kurie kas savaitę nuo rudens patiria 1 mln.eu nuostolių ir keleto savaičių bėgyje galutinai ”sunokę” taps nemokiais – bankrutuos? Nes G.Skaistė tesukrapštė KOVIDINIUS 6 mln.eu, kai reikia bent penkis kartus didesnės sumos. Ją gi leidžia teikti, būtent, Nepaprastoji padėtis, nes joje nereikia persvarstyti viso biudžeto.

       Žiauriausias dalykas posėdyje, kurį tenka ”siųsti”, buvo tas, kad iki šiol nesuvokta, jog infliacija įveikinėjama ne tik mokestine, bet ir investicine politika. Mažas pavyzdėlis: štai ką parašiau prieš dvi savaites Žemės ūkio ministerijos vadovybei, o užvakar dar kartą priminiau ministrui K.Navickui: DUOKIME PIENO ŪKIAMS MEŠKERĘ, O NE ŽUVĮ.

2022-02-15, an 12:44, Kest Urba <urbascience@gmail.com> rašė trims viceministrams, o ministrui į veidaknygę:

’’ŽŪM ir toliau smulkiems pieno ūkiams perša ne meškerę ar net tinklą, o žuvį ant kurios užrašyta 15 tūkst.eu. Efektyvi tvarka būtų tokia: penketas smulkių pieno ūkių pasirašę ketinimo protokolą įsigyti furgoną prekybai, o pasisekus versliukui ir forminti prekybos kooperatyvą, gauna šiam tikslui 75 tūkst.eu.  Vakar LRT ’”Gimtojoje žemėje” ūkininkė nuo Šakių verkė, kad stato kasdien pieninei po 100 l pieno, bet tegauna po 25.5 ct. Jei būtų prekybos furgonas, tai Šakiuose prie Maximos automobilių aikštelėje ji gautų ir po 75 ct. Ir pirkėjui gerai, ir ūkiams, tik ne stambiai prekybai, kuri ir taip priputus. Tai, kame gi reikalas? Juk penki ūkiai gavę atskirai po 15 tūkst. sunkiai susimestų.’’

Štai jums ir kainų mažinimas, ir baigiamo sunaikinti kaimo ”začistka” stabilizavimas ir reali plėtra.

Buvau išdėstęs viceministeriams anksčiau ir konkretų pavyzdį nuo savo Jeruzalės prekybos centro automobilių aikštelės, kur kas penktadienį ūkininkas atveža tikro pieno buteliuose ir pardavinėja 10 ct pigiau nei čia pat IKI. 

Bet kur tau … Ministras tik numykė, kad jie rūpinasi kooperacija, o nuo kovo 1 d. paleista ”Sigutės klumpių” verta paramos schema smulkiems pieno ūkiams, su saugikliais-  50% VEDV, kad paramos negautų, kad ir būsimas furgono vairuotojas ir pardavėjas, kuris savo 15 tūkst.pajų įneštų į bendrą reikalą.

Jei valdžia nesugeba išspręsti tokio elementaraus aritmetinio-vadybinio uždavinėlio, įveikiamo guviam šeštos klasės olimpiadininko protui, tai apie ką kalba? Apie mokestinės politikos modeliavimą, struktūrinę infliaciją ir pavojų statybos sektoriui, nes, kaip posėdyje pastebėta,  armatūra Lietuvą pasiekdavo iš Rusijos-Bėdarusijos ir Ukrainos? 

Todėl ir su pilna teise sakau, šiam, Mykolo posėdžiui – eik tu paskui tą gruzinų pasiųstą laivą, kuriam pritrūko soliarkos. Beje, kaip ir gruodžio mėnesį Seime priimtai ”Nacynalinio saugūmo stratiegijai” su spragomis, būtent ekonominio saugumo srityse, kurios kuria prielaidas tuščiame kaime kurtis žaliem žmogeliukams.

Post scriptum

Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas, Jonavos meras M.Sinkevičius viešame AGRIFOOD renginyje pareiškė: ”kaimas nyksta savaime”, o LSDP tarybos posėdyje gražbyliavo ne apie karą, o apie ”Įvykius Ukrainoje”. Gerai, kad ne apie spec.operaciją!  

Todėl, siunčiu ir jį!

2022-02-06, sk 12:49, Kest Urba <urbascience@gmail.com> rašė:

Gerbiamieji,

Birželio 24 d. prie Seimo sutiktas ministras man sakė:  ”smulkus pieno gamintojas rėžia – duok gerą supirkimo kainą – ir tiek”. Tai suvokiau ir kaip uždavinį sau. Štai jo sprendinys:

PIENO ir MĖSOS INFLIACINIŲ KAINŲ SUTRAMDYMUI

Kęstutis K.Urba

                    Šis uždavinys aktualus ir būsimai Seimo sesijai, todėl noriu įnešti aiškumo.

Mažytė iliustracija. Kiekvieną penktadienį greta IKI parduotuvės Jeruzalėje prie atvažiavusio ūkininko furgono nutįsta žmonių eilė nusipirkti tikro pieno, dar ir pigesnio 10 ct nei krautuvės. Užtenka pieno tik valandai – ne visi nusiperka to norėję, trūksta pasiūlos. Ir tai, tik vieną dieną savaitėje. Todėl prekybos centrai plėšia 40% nuo litro pieno kainos sau, tuo išsunkdami iš neprekiaujančių turguose ūkininkų jų sukurtą vertę – pieno supirkimo kaina tėra apie 25 ct. Furgono įsigijimui ūkyje reikia rimto kredito, o juos Starkevičius, ir Skvernelio ”Trojos arklys” – Pranckietis, gi toliau stumia stambiausiems.

Šie du politikieriai pasirūpino, kad stambiems nuplauktų per naujametinę sumaištį dar 14 mln.eu. Betgi, tai 280 ”busiukų” furgonų prekybai maistu, jei pirkti vieną už 50 000 eu. Gi, perkant visą trišimtinį kiekį ir nuolaida būtų iš gamintojo! 

Ką tai duotų? Įsivaizduokime, kad furgoniuką mobiliai prekyba pienui dideliuose miestuose gauna ne vienas ūkininkas, o tik susikooperavę  5-7 smulkūs. Momentaliai ant kojų stojasi bent 1.5 tūkst. smulkių ūkelių, miestai geriau aprūpinami šviežiu tikru pienu. O mano Jeruzalėje eilutė nusidriekia ne vien penktadieniais, o kiekvieną dieną. Gretimas IKI pastebėtų, kad pieno pirkimas pas juos kažko sumažėjo. Turėtų mažinti kainą: marža kristų nuo 40% pradžiai iki 30%, o vėliau dar.  Kad ir iki ”krokodilo” ašaromis verkiančio Dundulio 2%!  Ir žymiai didesnė dalis pelno eitų ūkininkui. Visa tai seniausiai turėjo suskaičiuoti Agrarinės Ikanomikos” instituto darbuotojai ir ŽŪM specialistai. Iki šaldytuvo pienui detalių ir visų savikaina bei atsiperka mums ir fondogrąžų. Bet, kur tau. Gi trečias dešimtmetis kalbos apie kooperacija jomis teliko.

Tas pat ir su prekyba mėsa – kam gi buvo reikalingas šešių šimtų skerdyklėlių projektas paleistas begalinių- paliktas be ratų. Todėl veikia faktiškai tik trys stambios skerdyklos.

Gi, naujųjų gelbėtojų – ”skverneliečių” peršama populistinė PVM mažinimo panacėja reikštų realybėje naujų milijardų į prekijų sąskaitas perpumpavimą, nes magnatai nė negalvoja mažinti kainas,o tik laukia naujos progos jas didinti, kai tik užjus perkamosios galios visuomenėje didėjimą su nauju algų, pensijų, pašalpų ūgtelėjimu!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s