LIETUVOS KAIMO AGONIJA ir PRANCKIEČIO DEMAGOGIJA

PRANCKIEČIO DEMAGOGIJA DĖL DIRVOŽEMIO KOKYBĖS

Kęstutis K.Urba

    Šiandien – 2022 02 23 agronomas, medžių genėjimo specialistas Viktoras Pranckietis apkaltino aplinkosaugininkus nauju puolimu dėl Lietuvos dirvožemio, su kuriuo viskas pasak buvusio Seimo pirminko yra ”čiki”. Pradėsiu nuo prisiminimo iš vienos A.Stulginskio auditorijos 2016 metų rugsėjį, kurioje tuometinis premjeras dr.Algirdas Butkevičius uždavė klausimą profesūrai: ”Sakykite, gerbiamieji – kiek dar Lietuvos žemelė laikys tą visą pertręšimo mineralais ir įterpinėjamų nuodingų chemikalų mišinį?” Kampe susigūžęs, tada dar mažai kam žinomas veikėjas V.Pranckietis atkuto ir pradėjo filosofuoti apie hidroponiką – augalų auginimą dirbtinėje terpėje prisotintoje cheminių elementų.

     Dar penkeriais metais  anksčiau, buvęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas, kilus ”roundapinėms” aistroms, taigi,  Jonas Milius interviu pasakė – tarša herbicidais stebima kas antrame produkte. Kitaip tariant, taip vadinamą leistiną nuodų normą gauname su kas antru parduotuvės produktu, jei neknaisiojame savo daržo ar nelopome šiltnamio. 

      Ir šių metų sausio 26d. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba man oficialiai atsakė, kad iš 706 maisto mėginių tarša pesticidais, akralamidais ir kitokiu brudu aptikta net 48.2%!  Iš kur gi eina trečia vaikų alergizacijos banga ir daugėja vėžinių susirgimų daug aiškinti nereikia. Todėl atkreipiau ministro Simono Gentvilo dėmesį, kad saugoti kaip biologinę rūšį reikia ir žmogų.

     Dr.Alg.Butkevičius 2017 metų pavasarį yra teiravęsis Kaimo reikalų k-to pirmininko Andriejaus Stančiko – ”kas čia per Sachara kyla nuo Šakių rajono laukų”. Ir Delfi rašė apie dulkių audrą prie Dotnuvos. Ir Eugenijus Gentvilas skundėsi, kad prie Gargždų vėjas pusto dirvožemį kaip Smiltynėje pieskas per audrą. Gi ES dar kada Lietuvos dirvožemį iš ekologiškai tvaraus pervedė į rizikingų kategoriją. Tačiau viso to nenori matyti nei Kaimo reikalų komitete kalbėję Jonas Vilionis,  nei Ignas Hofmanas, nei pats Aplinkos ministeriją užsipuolęs profesorium save vadinęs  V.Pranckietis. Visą Kuršėnų marių ir Baltijos taršą verčia miestams. Pasimatuokite azotą, kalį, fosforą dar ir agresyvų kadmį pelkėjančiame Mergežeryje su vandeniu lyg kisielius prie A.Kašėtos gimtinės Varėnos,  Dubysos, Nevėžio, Mūšos, Šventosios, Šešupė žiotyse, Ventoje ir tada filosofuokite ir rodykite savo neišmanymą.  Kol pačių ”leistinos nuodų normos” susikaupę organizme žnyplėmis nesučiups, tol toliau aiškinsite, kad Didžiojoje agronomijos viskas tvarkoj, nes mums vadovauja didysis agronomas – ”aš pats Viktoras Pranckietis”.

      Kad ŽŪM biurokratas D.Stravinskas sužlugdė ekologinių ha dvigubinimą numatytą vyriausybės programoje, atseit, nėra paklausos produkcijai, nors SAM nežino kiek procentų eko-produktų rašyti į Vaikų maitinimo aprašą, parlamentinės kontrolės veikėjams, irgi, galvų neskauda. Kaip ir dėl tolesnio gyvulininkystės naikinimo! O be organinio tręšimo, nebus ir rišamosios medžiagos – humuso. Bet apie tai – žemiau.

PASKUI PIENININKYSTĘ ŽLUGDOMA KIAULININKYSTĖ PAUKŠTININKYSTĖ

Kęstutis K.Urba

      Supjaustyti laivai, žlugusi nacionalinė lininkystė – tolimoje praeityje!  Dabar naujas užėjimas. Kilus pandemijai sumenko kiaulienos pirkimai, krito kainos, pernai rugsėjį prisidėjo Kinijos embargas ES, Lietuvos rinka tapo užversta pigia Daniška, Olandiška, Lenkiška kiauliena su kuria nepakonkuruosi, nes ten išmokos žemdirbiams gerokai didesnės. Algis Baravykas dar nuo rugsėjo trimituoja – ištisa žemės ūkio šaka, kur 90% rinkos užima dešimt stambių kiaulininkystės ūkių, bankroto pavojuje. Gruodį prisidėjo elektros dujų kainų šuolis.  Visos kitos valstybės meta daugiamilijones sumas gelbėjimui, Lietuva neskuba – atsivešime mėsos dar daugiau ir iš Argentinos?! Šiandien sužinojome – Finansų ministrė sukrapštė kaip ir 6 mln.eu iš kovidinių likučio nuo restoranų ir viešbučių neįsisavinimo, nors sektorius  kas savaitę patiria po 1 mln.eu nuostolių. Bus padalinta ”ant kiaulės po 15-35 eu”, kai realiai turėtų būti 30-200 eu priklausomai nuo ūkio dydžio. Kitaip tariant, bus leidžiama visiems  bankrutuosiantiems ūkiams save gražiai pasišarvoti, o ne išsigelbėti bent dviems iš dešimties. Užtat A.Baravykas replikavo besikrapštantiems nosis seimūnams, kurie jau ”po mėnesio dar kartą svarstys klausimą” – kai kurių ūkių jau gali nebebūti. Beje, kaip ir paukštininkystės.

     Tai kame gi reikalas? Ministras nėra terminatorius, G.Skaistė banknotų neišpaišys- yra valstybės biudžeto ribos, nebent, A.Anušauskas pasirašytų sutartis su fermomis dėl pigios kiaulienos tiekimo dešimt metų į priekį su dosniais avansais: juk hibridinis karas ir ekonomine forma eina eina!

     O ir ŽŪM planelis iš penkių punktų nors ir turi pozityvią stabilizavimo fondo idėją, tačiau tai tik menka dalinė tolimo reagavimo priemonė, kai spręsti reikėjo dar vakar, kalbantis su premjere I.Šimonyte. Žemės ūkį pieninkystėje, mėsininkystėje, daržovininkystėje-uogininkystėje-sodininkystėje labiausiai žlugdo realią sukuriamą vertę nusavinančios minimaliausios diktatoriškos supirkimo kainos – dešimt kartų rašiau: receptas gebėjimui aiškus – dalies pelno nuo pasakiškų prekybos oligopolių maržų grąžinimas ūkiams. Ką sumąstė dėl situacijos V.Pranckietis? Atidavė ”klausimą” J.Gudauskui. Nes pats pridirbo dar birželį nufutbolinęs antibankrotinį žemės ūkio sektorių gelbėjimo įstatymą į ŽŪM – V.Katkevičiaus stalčių greta Kaimo nykros programuotojos J.Stakėnienės.  Kiek tai bus toleruojama – nežinau. Mano kantrybė baigėsi: kreipiuosi tiek į Žemės ūkio rūmus, tiek į Lietuvos žemės ūkio tarybą bei Seimo ir liberalų vadovybę: patraukite pirmiausia niekdirbį V.Pranckietį iš atsakingiausio posto. Šaukite neeilinę sesiją antibankrotinio įstatymo skubai. Nes mėšlas ne tik nuo kiaulidžių kovo gale balandžio pradžioje gausiai  tręš piramidę ir gazonus greta Seimo.

     Nuo kovo 1d. ŽŪM biurokratai paleido 15 tūkst.eu išmokas pieno ūkiams su 3-9 karvutėmis. Viena jų duoda 15 litrų pieno į parą. Už litrą – 0.25 ct. Kaip ūkininkui išmaitinti šeimą iš 10 -20 eu per parą ir parodyti, kad tai yra bent 51% ūkio pajamų?  – toks reikalavimas išmokų gavimui. O kur dar užtrūkimas, veršiavimasis, veterinaras… padangos, vaistai senyviems tėvams ir bankomatas. Todėl sakau, patraukite ir naudingus idiotus trejetukininkus a la D.Stravinskas iš ministerijos, kurie daug pliurpia apie kooperaciją, bet nesumąstė pirmenybę teikti ketinantiems kooperuotis penkiems ūkiams, kad nusipirktų furgoną, ir konkuruodami su ’maksimomis’ už litrą imtų ne o.25, o visą eurą – keturis kartus daugiau. Ką apie tai mąsto buvęs Agrarinės ”ikanomikos” i-tas? Jis daro mokslą, netrukdykite- stebi Lietuvos kaimo agoniją. Kuris dar ir išsigimsta, jame greitai teliks 6 tūkst. grūdininkų latifundijų, dvidešimt tūkstančių juos aptarnaujančių išmanių kumečių, vietoje buvusio milijono Kaimo gyventojų, kurie ir maitino vietinias kokybiškais produktais, ir užtikrino valstybės demografinį resursą.

Nėra valstybėje nei gaspadorius, nėra pezaluose penkis metus tebeskandinamo Krizių valdymo centro įkūrimo.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s